Lakótelepi panellakás (avagy embersiló avagy betonkaptár...)
(Pamflet egyfelvonásban)Mottó: "Milyen jó is volt ez azelőtt!"
Közlekedés
A tömegközlekedés eleinte jónak volt nevezhető: 1989 óta (sic!) már jóval ritkábban (és így tömöttebben) járnak a buszok, különösen napközben és hétvégén. Utazni pedig muszáj: a sok ember dacára hiányoznak a közintézmények, a posta zsúfolt, az üzletek gyatrák. A metróig eljutni buszjeggyel alkalmanként egy főnek oda-vissza 540Ft: egy négytagú családnak egy 2160Ft(!). Aki autót tart, annak fel kell készülnie, hogy mára kevés lett az alulméretezett parkoló, és a közbiztonság is problémás.
Környezet
Parkok nincsenek, a játszóterek helyenként ugyan fel vannak újítva, de még így is elrettentőek. (Tervező hatalmas homokozókat álmodott: ebbe most a kutyák ürítenek; ha fúj a szél, az ablakokon át a lakás lesz tele vele.) A lakók -tisztelet a kivételnek- semmire sem vigyáznak: sem épületen belül, sem kívül. A nap minden szakában akad egy őrült, aki diszkónak képzeli a lakását, ez a zaj nemcsak a házon belül terjed, de a házak között ide-oda verődve felerősödik. Persze a felújítók is sokan vannak: ahol ennyien laknak, ott mindig történik valami. A szovjet- és NDK (legújabban: kínai) gyártmányú, újkorában is használhatatlan körmöstárcsás "ütvefúrók" visítása a normál lakótelepi élethez tartozik: ezekkel a gépekkel kőkemény panelba kifúrni egy legkisebb lyukat is 10 perc - életlen fúrófejjel akár fél óra is... A paraszt a csavart és a csavarbehajtót nem ismeri: lelkiismeret-furdalás nélkül kopácsol nap mint nap. További zajforrások: játszótér, forgalmas utak, "zenemeghajtású diszkóautók", vasút, környező gyárak, szomszédos épületek tetőventilátorai (lépcsőházanként 3-6, összesen ki tudja, mennyi), év vége felé petárdák, tűzijátékok.
Infrastruktúra
A közmű/telefon/kábelTV ellátottság ma már általában jónak mondható, mert kis területen sok biztos fogyasztó koncentrálódik. A probléma az árakkal van. Azelőtt a telefonra nagyon sokat kellett várni, a bekötési díj túlzás nélkül horribilis volt a keresetekhez képest. A kábelTV szintén drága: sokan az erkélyre vagy a külső homlokzatra szerelnek fel parabolaantennát. (Meg kell jegyeznem, hogy a kábelTV minősége nagyon gyenge: a lakók mindenféle állapotú készüléket rákötnek, néha áramütés veszélye nélkül nem is igen lehet hozzányúlni az antennadugóhoz. A kábelTV-n rádióadó alig fogható, legfeljebb az országos adások: a rádiós kénytelen "semmiresejó" szobaantennát, vagy erkélyre/homlokzatra szerelt antennát használni.) A távhő és a víz-csatorna díjak katasztrofálisak. A közvilágítás jónak mondható: sajnos a lámpaoszlop-fej csere során tervezők arra nem gondoltak, hogy a felfelé és lefelé egyaránt világító lámpatestek itt zavaróak.
Építészet
helyiségek. A lakórészt szobák- és "félszobák" alkotják: utóbbiak tipikusan 8m2 körüli semmiresejó "egérlyukak". A belmagasság nyomott, 2,6m körüli. A tervezők a tárolási felületeket faltól-falig illetve padlótól mennyezetig érő beépített "szekrényekkel" oldották meg: ezek igazából csak a padló és a mennyezet közé beszorított favázak, ajtóval és furnér polcokkal, nagyon gyenge minőségben. A fürdőszoba tartozéka a lécekre tákolt tükör és piperepolc: a fali csempék ebben a kompozícióban "megismétlődnek". A WC és a fürdő a kisebb lakásokban egy légtérben van (méghozzá úgy, hogy a fürdőkád vagy a mosdó használatához a közvetlenül az ajtóba szerelt WC-n kell átbukdácsolni): de a nagyobb lakásokban külön is a lehető legminimálisabb méretűek.
külső falak: a panel, mint építőanyag olcsóságához képest viszonylag jó, de a kor követelményeinek már messze nem felel meg. A két betonréteg között elhelyezett hungarocell szigetelés kevéske: a komfortérzet télen-nyáron problémás. A panelek összeillesztési technológiája nem forrott ki, a panelhézagok egyben hőhidak, a betonvasak korróziónak vannak kitéve. A falak akusztikailag nagyon rosszul viselkednek (kvázi membránként): a testhangok akár az épület teljes magasságában képesek terjedni, a forrás emiatt sokszor megállapíthatatlan.
belső falak: sokszor nagyon vékonyak (5cm), akár csak megfúrásra is alkalmatlanok, egyéb tulajdonságaikról nem is beszélve. A falsíkok egyenletessége is kifogásolható: súrló fényben előtűnnek a hibák, amiket a tapéta nem képes eliminálni. A csupasz betonon a glettelés 0-0,5 mm: ha újra akarod tapétázni, ezt vagy leszeded, vagy az új tapéta szélei fogják felkapni mindjárt száradáskor...
a födémek lépéshang gátlása gyenge. Különösen bosszantó, hogy a padlóburkolat alatt esztrich helyett egy nikecell rétegre felvitt 0,5...1cm-es(!) betonréteg található: ez könnyen átszakad, nedvesség hatására felpúposodik. A vizesblokkok nedvesség ellen nincsenek szigetelve, és padlóösszefolyó sincs.
külső nyílászárók: kettős üvegezésű fatokos ablakok, azonban a két üvegtábla között légzárásról egyáltalán nem beszélhetünk. Az ablakok hamar elvetemednek, ledobják magukról a festéket: ennek az is az oka, hogy sokszor "forgó" megoldásúak, a kifelé nyíló fél a csapadéknak ki van téve. Gyári gumi tömítőszerkezetet az ablakon hiába is keresnénk: gumicsíkot kell feltenni, a vetemedések helyén akár két rétegben. Az ablak és a falszegély között PUR-habnak vagy más szigetelőanyagnak nyoma sincs. Az árnyékolás eredetileg sötétítő függönyökkel volt elképzelve: a lakók többnyire reluxát szereltetnek a két ablaktábla közé, ez nyáron átforrósodik, télen a hideget sugározza. Lehetőség van külső roló elhelyezésére: a rolóház azonban a fal vékonysága okán mindenképpen kiáll, kopog rajta az eső. Kilátás: a pár tíz méternyire lévő panelházra...
belső nyílászárók. A bejárati ajtó betörésvédelemre alkalmatlan: a lakók emiatt minimum 3 zárat, sokszor acélrácsokat szereltetnek fel - tűz esetén ez nagyon hátrányos. A belső ajtók a WC és a fürdő kivételével üvegezettek: ennek a hanggátlása nulla, ráadásul a folyosón felkapcsolt világítás így a teljes lakásban érvényesül. Az ajtók tokozása és zárja nagyon gyenge: a jól működő ajtó ritka, aminek a vetemedés is az oka. A műanyaggal bevont fa tokok festhetetlenek. Az ajtók a helyhiány miatt sokszor zavaróan egymásba-, illetve valamilyen megfontolásból mindig a folyosóról a szobába nyílnak, utóbbi esetben tetemes helyet elvéve az amúgy is apró és szinte berendezhetetlen szobából. Minősített eset az egymásba nyíló szobák: pláne ha amúgy is van a szobáknak folyosóra nyíló ajtaja - az ilyen helyiséget berendezni csaknem lehetetlen. Az ajtókat az említett anomáliák miatt a lakók sokszor kifordítják, ha nagyon utálják, le is veszik, vagy akár megszüntetik az átjárást. Amennyiben a központi elszívás éppen nem működik, a szagok a WC ajtón található rácson keresztül a lakótérbe szellőznek.
burkolatok. A padlóburkolat egyszínű (pl. mustársárga...), gyenge minőségű PVC. Ez alól kivétel a nappali, amely egyszínű, olcsó szürke filcborítást kapott. A szobák falai "gyárilag" olcsó papírtapétával burkoltak, a padlóval való találkozásnál hozzá nem illő színű, így-úgy méretre vágott és felragasztott PVC-szegélycsík. A konyha, a fürdő és a WC fehérre meszelt: a konyhában a beépített szekrény munkaasztala felett 3 sorban olcsó fehér színű csempével burkolt. Ugyanez a csempe a fürdőben ismétlődik kb. 1,5m magasságig körben - a burkolás minősége kritikán aluli.
közös használatú helyiségek: nincsenek. (Ha volt is biciklitároló, az már régen ki van adva bérbe...) A lépcsőház szűk: a liftbe már eleve nem fér be semmilyen bútor, de egy nagyobb darab felcipelése a tizedikre a lépcsőházban is embert próbáló mutatvány (e művelet közben illik hangosan szidni a tervezőt).
Épületvillamosság
Az erősáramú hálózat a folyosón elhelyezett mérőtől kezdődik, a lakásba felszerelt biztosítódoboz 2-4 körre osztja a villamos hálózatot (teszi ezt mindennemű logika nélkül). A rossz minőségű alumínium kábel a falakban körben van vezetve, a konnektorokat emiatt összekötésként is használják. (Láttam már ettől konnektort spontán(!) kigyulladni: ha sokat kell levagdosni a kábelt, ember a talpán aki vissza tudja szerelni a konnektort...) A hálózat elvileg földelt: a gyakorlatban csak a fürdőszobai konnektorban lehet mérhető földelést találni. Ahol "nem jött össze" a falhorony (amibe védőcső nélkül van bevakolva a kábel), ott falon kívül vezetik (pl. kisszobai világítás), esetleg a falon egy kitüremkedő csíkként jelenik meg (konyha).
Világítás: a szobákba "gyárilag" nem jár lámpatest; a folyosó egy szakaszon sötét (talán az üvegajtó-logika miatt?); a villanykapcsolók folyosókapcsolása ismeretlen fogalom.
Gyengeáram. A telefon aljzat oda van elhelyezve, ahol a legkevésbé valószínű hogy használni fogják: a folyosón. A telefonkábel így végig kell, hogy kígyózzon a lakáson. A központi antennával rosszabb a helyzet: mivel az egymás feletti lakások sorban vannak kötve, ezért az új csillagpontos hálózat a lépcsőházban van kihúzva: a bejárati ajtón átjutva szintén lengőkábelként funkcionál. A lakás tartozéka a kaputelefon, amely a főkaput is nyitja, egyben ajtócsengőként is funkcionál - némi áthallással, mert amikor a szomszédhoz csengetnek, akkor is halkan szól. A kaputelefon működése esetleges.
A lift kicsi, a működése zajos: a panel ezt a zajt szerte viszi az egész házban. Az úgynevezett gyűjtővezérlést kispórolták, emiatt egyszerre csak egyfajta utasítást hajt végre (hamar ki lehet tapasztalni, hogy aki folyamatosan nyomja a hívógombot, nagyobb az esélye - hacsak nem teszi feljebb is ugyanezt valaki.)
Épületgépészet
fűtés: egycsöves fűtés, mindenféle beavatkozási lehetőség nélkül. A fogyasztás központilag mért, miáltal a végsőkig le van szorítva. A legrosszabb szeptember végétől október 15-ig: meg is fagyhatsz, a "szent dátumig" akkor sem kezdik meg a fűtést. A csőhálózat acélcső, a hőleadók alulméretezett gyenge minőségű "Radal" aluradiátorok (a bordák leesnek a tartóvázról), konyhába már csak csőregiszter jutott. A fürdőben a fürdőkád alatt van egy alubordás csőregiszter: ez az öntöttvas fürdőkádat télen melegen tartja, de takaríthatatlan, a perforált zománclemez kádelőlap pedig nem egy esztétikai élmény. Van, ahol átkötőszakaszos a radiátor, és felújítás során termosztatikus radiátorszelepeket helyeztek el: ez a megoldás értelmetlen, mivel ha a szelep nincs teljesen nyitva, akkor a fűtőközeg az átkötőszakaszon továbbmegy.
gázellátás: nem mért, átalánydíjas
víz-csatorna: központi melegvízellátás, hideg-melegvíz strangonként mérve (akár 4 mérő/lakás). Zajos, a lefolyó ejtővezeték működését az egész lakásban tisztán hallani: ez az "UNI-MAG" elemeknek "köszönhető", ami miatt a szerelőakna gyakorlatilag nyitott közös légtér, totális áthallással, átszellőzéssel, "csótánylétra", csőtörések esetén többszintes leázások okozója, tűz esetén... inkább ne is gondoljunk bele. A csőhálózat "természetesen" falon kívül szerelt, a hidegvíz nyomócső PVC, de ennél rosszabb a lyukkorrózzióra hajlamos horganyzott acélcső. Szigetelés nincs. A cirkulációs hálózat nem működik: egyszer csőtörés miatt szétvágták, fekete massza ömlött ki belőle, ki tudja milyen gomba- és baktériumflórával... Kifejezetten a lakótelepekre lett "feltalálva" a kád-mosdótöltő csaptelep, amiből elfogadható minőségűt sohasem kínáltak. A mosógép számára nincs vízvételi hely, a mosógép a fürdőkádba ürít. A ruhaszárítás funkció is ide kerül: a fürdőkád fölé szerelt, megpakolt fregoli kínná teszi a zuhanyozást - de csempe amúgy sincs, csak kb. másfél méter magasságig, csak ülve lehet úgy-ahogy zuhanyozni. Fürdőszobai padlóösszefolyó nincs: de a PVC burkolat sem ér be a kád alá... A kád és a csempeburkolat között 2-8(!)cm üreg tátong: ezt esztétikusan egyben vízhatlan módon áthidalni képtelenség. Maga a kád enyhén "kontrában" lejt, így mindig van némi víz benne. A WC hátsókiömlésű-felsőöblítésű típus, a felső öblítőtartály megbízhatatlan jakabszelepes kivitel. A mosogató egymedencés zománcozott acéllemez, a munkalapba építve. Egy nyaranta visszatérő anomália a karbantartás: ilyenkor szünetel a melegvízszolgáltatás, a lakó lábosban melegített vízben kénytelen fürdeni. A szünet eleinte 2 hétig is eltartott: manapság nincs előre deklarált szünet, ha baj van, 1-1 napra elzárják.
szellőzés: konyha/WC/fürdőszoba központi tetőventilátorral elszívva, időkapcsolóról működtetve. Természetesen akkor nem működik, amikor kellene (pl. esti film után): nyáron így élvezheted a gőzfürdőt, pláne ha még hajat is akarsz szárítani... Az UNI-MAG-ok szintközi összekapcsolása nem sikerült teljes mértékben: a hálózat így fals levegőt szív, annyira, hogy a konyhából szinte egyáltalán semmit sem. A WC elszívó működése külön érdekes: mivelhogy itt nyitott szerelőakna van, hacsak nem tartod non-stop nyitva a legközelebbi ablakot, a legkisebb ellenállás felől, vagyis az alsó/felső lakás WC-jéből kapja a légutánpótlást - vagyis a bűzt. Ilyen módon nemcsak hallod, de érzed is, ha fej- vagy lábszomszédod ürít... Az elszívó strang falán több mint 20 évi működés következményeként ujjnyi vastagon áll a por és a zsír bizarr elegye. Az elszívás mind a lakás, mind a környezet felé túl zajos: a hatékonysága viszont gyenge, tekintve hogy nincs légutánpótlás (ha lenne, annál rosszabb lenne, télen teljesen kivinné a hőt a lakásból). Van viszont helyette rengeteg por, ami a külső nyílászárók résein át jön be. A konyhában alsó-felső kerámiarácson át elképzelt gravitációs szellőzés, gyárilag selejt festett acélzsaluval: ezt a lakónak muszáj betömnie valamivel, ha télen nem akar kifagyni.
klíma: gyakorlatilag értelmetlen és megoldhatatlan, az építészeti gyengeségek okán csak pazarló módon üzemeltethető.
tüzivíz vezeték: száraz tüzivíz vezeték, tűz esetén megközelíthetetlen és használhatatlan (az "értékes" alumínium csonkkapcsokat lelopják).
közös terek épületgépészete: a lépcsőházi fűtés a huzat miatt hatástalan és értelmetlen, a takarítási célú vízvételi helyek a vízlopás/rongálás miatt le vannak zárva. A szemétledobók mechanikája alumínium, ezért lopják őket. Nyáron szemétszagtól bűzlik a lépcsőház (utóbbitól függetlenül).
Életminőség
A "lakótelepi ember" hétköznap korán kell, látástól-mikulásig dolgozik, aztán mint a méhek, hazerepül a betonkaptárba vacsorázni és TV-t nézni. A hétvége a tespedésé: a tartalmas szórakozás drága, messze van, fáraszt.
Piac
A lakótelepek négyzetméter ára jó esetben stagnál, bár az ár a minőséghez viszonyítva még így is borsos - a potenciális lakónak. Az újépítésű társasházi lakások viszont nem feltétlenül jobbak sokkal műszakilag, akár még környezetileg sem.
Akárhány alkatrészt is cserélsz ki egy Trabanton, sose lesz belőle Mercedes.