Esettanulmány III.: 3 lakrészes családi ház fűtése falikazánnal
Megoldási lehetőségek:
- Ha a 3 lakrész közös fűtési körön van, a falikazánt vezérlő szobatermosztát működése mindhárom larészre hatással van. Az egyes lakrészek fűtési köreinek szeparálása megoldható:
- termikus szelephajtóművel működtetett nyit/zár szeleppel (radiátorszelep 1/2"-5/4"): a fagyvédelem okán célszerűbb a feszültségre záró kivitelű hajtómű alkalmazása
- amennyiben időjárásfüggő szabályozás kiépítése is igény (fűtés oldalon ez egy keverőkör közbeiktatását jelenti), lakrészenként külön-külön szekunder köri szivattyú alkalmazható. (Ha ilyen igény nincs, a szekunder szivattyús megoldás gazdaságtalan.)
- Mindkét megoldás esetén a vezérlés szobatermosztáttal történik. A falikazánnak az indítójelet egy relélogika állítja elő: bármelyik termosztát kapcsol, a kazán indítójelet (potenciálmentes kontaktust) kap.
Kialakított rendszer:
- Az ismertetett kapcsolásokon a falikazán speciális kivitelű, beépített motoros váltószelepes modell (fűtés/HMV): a gyakoribb esetben a váltószelepet kívül kell elhelyezni és összekábelezni a készülék elektronikájával.
- 3-féle kapcsolási alternatíva került kialakításra:
- az 1. esetben nincs keverőkör, a szeparálás pedig termikus szelephajtóműves megoldású
- a 2. esetben van keverőkör és 1db szekunder főszivattyú; a szeparálás termikus szelephajtóműves megoldású
- a 3. eset szintén keverőkörös: itt lakrészenként 1-1 db szivattyú látja el a szekunder köröket, egyúttal megoldja a szeparálást is. (A keverőkör kialakítása választott szeleptípustól függő: lásd külön ábrán.)
Dokumentáció:
- hőközpont kapcsolási terve (1. változat)
- relémodul kapcsolási vázlata (1. változat)
- hőközpont kapcsolási terve (2. változat)
- relémodul kapcsolási vázlata (2. változat)
- hőközpont kapcsolási terve (3. változat)
- relémodul kapcsolási vázlata (3. változat)
- fűtési keverőkör kialakítása az alkalmazott keverőszeleptől függően (2. és 3. változat)
- relé műszaki adatlapjai
- összeszerelt relémodul fényképe (3. változat, kontrollámpa nélkül)
Tapasztalatok:
- A külső időjárás függő automatika a megvalósult projekten egy IAS Automatika Ecotherm-Fk típusú készülék, amely azonban a forgalmazó szerint ebben a kapcsolásban nem fog feltétlenül jól működni. Ennek oka, hogy a falikazán automatikájától, a termosztátoktól és a relémodultől a külső időjárás függő automatika teljesen függetlenül kénytelen működni. Falikazán vásárlásakor emiatt célszerű inkább az adott gyártó által kínált automatika (amennyiben van ilyen: pl. Vaillant, Junkers) és a manuálban előírt kapcsolás használata. Álló kazánnál használható előprogramozott szabályzó (Pl. Danfoss ECL vagy Honeywell Smiley): a kapcsolást ilyenkor a szabályzó manuáljában foglaltak szerint _kell_ kialakítani. (A vázolt kapcsolásban az IAS szabályzó működése jelenleg tesztelés alatt van.)
- A fürdőszobai padlófűtési kör elvileg megoldható a fürdőszobai (leggyakrabban: törölközőszárító) radiátor fűtési visszatérőjéből való kialakítással (pl. Danfoss FHV, Oventrop Unibox vagy Heimeier Multibox szelepkészlettel). Figyelembe kell azonban venni a padlófűtés tehetetlenségét: fennáll a veszély, hogy a lakrész szivattyújának ki/be kapcsolási periódusai alatt a padlófűtés nem képes kellőképpen felmelegedni.
Összeállította: Gerhardt Norbert épületgépész mérnök;
E-mail: gerhardt@freemail.hu
Honlap: www.hifimagazin.hu/gn
2005. november